Skip to content

359 Wantage Ave

Branchville, NJ 07826

Built 2004

Last Sale Price
$366,500
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block41
Lot7.04
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,300
Acreage6.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,600
31%
Improvement Value:$249,600
69%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+3.1%
2024$10,363+5.7%
2023$9,806+2.9%
2022$9,526+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$366,500
Sq Ft3,300DeedBook 3524, Page 450Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 2797, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 2004