Skip to content

185 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1967

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block42
Lot14.18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,353
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
37%
Improvement Value:$163,000
63%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,747+3.1%
2024$7,515+5.7%
2023$7,112+2.9%
2022$6,908+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,353DeedBook 3559, Page 543Recorded7/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1967