Skip to content

13 Ridge Rd

Branchville, NJ 07826

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 6, 2005

Property Information

Block50
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class---
DescriptionDAY CARE/APTS
Dwellings---
ZoningCED2
Sq Footage---
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
41%
Improvement Value:$290,800
59%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,715+3.1%
2024$14,275+5.7%
2023$13,508+2.9%
2022$13,122+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 2978, Page 306