Skip to content

1 Stempert Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1945

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block54
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,793
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
36%
Improvement Value:$123,600
64%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,781+3.1%
2024$5,608+5.7%
2023$5,307+2.9%
2022$5,155+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 3235, Page 452

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 1751, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1945