Skip to content

17 Roslyn Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1956

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 15, 2012

Property Information

Block49
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,820
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
41%
Improvement Value:$115,800
59%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+3.1%
2024$5,632+5.7%
2023$5,329+2.9%
2022$5,177+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3296, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1956