Skip to content

33 Mill Ln

Branchville, NJ 07826

Built 1979

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block63
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF & POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$134,400
60%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+3.1%
2024$6,474+5.7%
2023$6,126+2.9%
2022$5,951+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1975, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1979