Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
471 Us Highway 206
Newton, NJ 07860
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2025
Property Information
Block63
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page18
Building Details
Building Class---
DescriptionSERVICE STATION
Dwellings---
ZoningCED1
Sq Footage---
Acreage69.6
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$378,000
85%
Improvement Value:$68,700
15%
Total Assessment$446,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,285 | +3.1% |
| 2024 | $12,887 | +5.7% |
| 2023 | $12,195 | +2.9% |
| 2022 | $11,846 | -13.1% |
Property History
No events match the selected filters.