Skip to content

3 High St

Branchville, NJ 07826

Built 1979

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block84
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,776
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
46%
Improvement Value:$111,800
54%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,174+3.1%
2024$5,989+5.7%
2023$5,667+2.9%
2022$5,506+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 2343, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1979