Skip to content

15 High St

Branchville, NJ 07826

Built 1970

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block84
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,968
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
54%
Improvement Value:$118,400
46%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655+3.1%
2024$7,426+5.7%
2023$7,027+2.9%
2022$6,826+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970