Skip to content

24 Nestor St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block1004
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF-O
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
39%
Improvement Value:$181,000
61%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,057+0.8%
2024$7,003+14.6%
2023$6,111+3.2%
2022$5,919+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 2823, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1920