Skip to content

393 Rt 23

Franklin, NJ 07416

Built 1962
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block1007
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class15
DescriptionSTORAGE
Dwellings---
ZoningHC-2
Sq Footage648
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,500
77%
Improvement Value:$51,300
23%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966-3.1%
2024$6,159-15.9%
2023$7,326+3.2%
2022$7,095+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft648DeedBook 10364, Page 1635Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$65,800
DeedBook 1459, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1962