Skip to content

395 Rt 23

Franklin, NJ 07416

Built 1962
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block1007
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
DescriptionOFFICES
Dwellings---
ZoningHC-2
Sq Footage2,271
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,500
45%
Improvement Value:$221,900
55%
Total Assessment$400,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,401-2.2%
2024$10,637-12.8%
2023$12,197+3.2%
2022$11,814+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft2,271DeedBook 10364, Page 1641Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1813, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1962