Skip to content

15 Lozaw Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1954

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block1404
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SB-R-AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,232
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$202,100
65%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,644+0.4%
2024$7,615+1.5%
2023$7,502+3.2%
2022$7,266+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$290,000
Sq Ft1,232DeedBook 3600, Page 753Recorded8/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$206,400
DeedBook 3217, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1954