Skip to content

175 Rt 23

Franklin, NJ 07416

Built 1960
Vacant Land

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block1404
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningHC-2
Sq Footage---
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$344,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,130-3.7%
2024$9,484+0.8%
2023$9,410+3.2%
2022$9,115+4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$610,000
DeedBook 3594, Page 451Recorded6/22/2021

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3050, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1960