Skip to content

37 Church St

Franklin, NJ 07416

Built 1930

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block2002
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SF-O
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,306
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
35%
Improvement Value:$170,900
65%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,197+1.1%
2024$5,139-12.2%
2023$5,852+3.2%
2022$5,668+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,306DeedBook 3627, Page 327Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft1,306DeedBook 3331, Page 664Recorded3/18/2014

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2623, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1930