Skip to content

11 Mt View Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1940

Last Sale Price
$200,500
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block1504
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-BG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,268
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
43%
Improvement Value:$151,500
57%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+0.8%
2024$6,286-0.2%
2023$6,300+3.2%
2022$6,102+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,500
Sq Ft1,268DeedBook 3532, Page 412Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 3234, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1940