Skip to content

431 Rutherford Ave

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Aug 9, 1982

Property Information

Block204
Lot31
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,296
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
42%
Improvement Value:$139,200
58%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+0.9%
2024$5,644-5.6%
2023$5,980+3.2%
2022$5,792+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1087, Page 1030

Property Built

Built

Year Built: 1920