Skip to content

16 Stanaback Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1910

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Aug 30, 1982

Property Information

Block204
Lot37
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF-O
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,222
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
46%
Improvement Value:$139,600
54%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,133+1.3%
2024$6,052-0.3%
2023$6,070+3.2%
2022$5,879+4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 1089, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1910