Skip to content

83 Maple Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1951

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block2201
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,720
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
32%
Improvement Value:$264,200
68%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,549+0.5%
2024$9,503+9.4%
2023$8,688+3.2%
2022$8,415+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2872, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1951