Skip to content

2 Hemlock Dr

Franklin, NJ 07416

Built 1984

Last Sale Price
$165,500
Last Sale Date
Sep 30, 1988

Property Information

Block2201
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-BG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,420
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
32%
Improvement Value:$261,500
68%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456-0.0%
2024$9,459-2.0%
2023$9,649+3.2%
2022$9,345+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 1600, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1984