Skip to content

190 Munsonhurst Rd

Franklin, NJ 07416

Built 2000
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block2701
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
DescriptionSTRIP MALL
Dwellings---
ZoningNC
Sq Footage---
Acreage4.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$848,500
32%
Improvement Value:$1,833,400
68%
Total Assessment$2,681,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,642-1.6%
2024$71,765+16.6%
2023$61,560+3.2%
2022$59,625+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,850,000
DeedBook 10402, Page 778Recorded9/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 2000