Skip to content

23 Sterling St

Franklin, NJ 07416

Built 1967

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block601
Lot46
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,060
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
34%
Improvement Value:$197,800
66%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+0.0%
2024$7,789+0.3%
2023$7,765+3.2%
2022$7,521+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,500
Sq Ft1,060DeedBook 10320, Page 1078Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$174,500

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 3489, Page 53Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3273, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1967