Skip to content

132 Main St

Franklin, NJ 07416

Built 1915

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block607
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage729
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,700
46%
Improvement Value:$117,100
54%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+0.6%
2024$5,089+20.6%
2023$4,219+3.4%
2022$4,079+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000
Sq Ft729DeedBook 10270, Page 1580Recorded9/22/2023

Property Sale

Sale
$216,000
Sq Ft729DeedBook 3632, Page 920Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$106,500

From:

To:

Sq Ft729DeedBook 3404, Page 218Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$98,400

From:

To:

Sq Ft729DeedBook 3389, Page 347Recorded4/28/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2847, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1915