Skip to content

40 Sterling St

Franklin, NJ 07416

Built 1915
Other Exempt

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block608
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,278
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
36%
Improvement Value:$171,500
64%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,006+0.6%
2024$5,969+2.6%
2023$5,815+3.2%
2022$5,633+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,278DeedBook 10295, Page 651Recorded2/6/2024

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1934, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1915