Skip to content

145 Main St

Franklin, NJ 07416

Built 1910

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block609
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2SF-O-MULTI
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage1,815
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
41%
Improvement Value:$134,300
59%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+0.3%
2024$5,886+5.6%
2023$5,573+3.2%
2022$5,398+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1910