Skip to content

131 Main St

Franklin, NJ 07416

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block609
Lot30
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description2 APT/RETAIL
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage2,412
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
35%
Improvement Value:$163,200
65%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,635-3.7%
2024$6,890-4.7%
2023$7,231+3.2%
2022$7,004+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

DeedBook 3390, Page 586Recorded5/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920