Skip to content

14 Kovach St

Franklin, NJ 07416

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block702
Lot28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-Z-BIG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,872
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,700
32%
Improvement Value:$225,200
68%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,954-0.1%
2024$7,962-1.6%
2023$8,093+3.2%
2022$7,839+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995