Skip to content

45 Mabie St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2026

Property Information

Block709
Lot28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,092
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
40%
Improvement Value:$148,700
60%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,993+0.6%
2024$5,955-3.3%
2023$6,160+3.2%
2022$5,966+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2373, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1920