Skip to content

51 Main St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 28, 2001

Property Information

Block905
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2SF-O-MULTI
Dwellings2
ZoningB-2
Sq Footage2,164
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
27%
Improvement Value:$297,500
73%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,158+0.2%
2024$8,144+14.0%
2023$7,145+3.2%
2022$6,920+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1920