Skip to content

20 Wyker Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1986

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 9, 2004

Property Information

Block905
Lot23
QualifierC2204
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class35
Description2SF-CONDO
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
45%
Improvement Value:$112,900
55%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,743+0.7%
2024$4,709+0.1%
2023$4,703+3.2%
2022$4,555+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2855, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1986