Skip to content

353 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1971

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1001
Lot14.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,728
Acreage2.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
25%
Improvement Value:$331,900
75%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,530+4.5%
2024$12,947-0.2%
2023$12,973+0.5%
2022$12,902+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971