Skip to content

25 Running Hills Dr

Newton, NJ 07860

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2005

Property Information

Block805
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage3,556
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
30%
Improvement Value:$304,600
70%
Total Assessment$437,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,631+4.4%
2024$13,053-0.2%
2023$13,080+0.5%
2022$13,010+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987