Skip to content

317 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block1001
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage1,056
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
40%
Improvement Value:$130,500
60%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779+4.4%
2024$6,492-3.0%
2023$6,694+0.5%
2022$6,658+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,056DeedBook 3602, Page 26Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2936, Page 36

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 2731, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1970