Skip to content

463 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1953
Farm (Regular)

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 21, 2002

Property Information

Block1301
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage1,792
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
42%
Improvement Value:$132,300
58%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,069+4.4%
2024$6,770-0.2%
2023$6,784+0.5%
2022$6,747+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 2624, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1953