Skip to content

3 Oak Tree Rd

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$87,500
Last Sale Date
Jul 15, 2013

Property Information

Block1401
Lot71
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,954
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
30%
Improvement Value:$249,400
70%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,093+4.4%
2024$10,624-0.2%
2023$10,645+0.5%
2022$10,588+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

Sq Ft2,954DeedBook 3316, Page 553Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2295, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1970