Skip to content

451 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1972

Last Sale Price
$256,400
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block1409
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1S AL 2AG
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage1,400
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,400
39%
Improvement Value:$154,700
61%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858+4.4%
2024$7,525-0.2%
2023$7,540-4.7%
2022$7,914+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$256,400
Sq Ft1,400DeedBook 3552, Page 170Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 3009, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1972