Skip to content

12 Scenic Dr

Newton, NJ 07860

Built 1972

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 27, 2009

Property Information

Block1411
Lot78
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage1,381
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
42%
Improvement Value:$149,100
58%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,992+4.4%
2024$7,654-0.2%
2023$7,669+0.5%
2022$7,628+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3236, Page 946

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 1752, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1972