Skip to content

132 Hunts Pond Rd

Newton, NJ 07860

Built 1989

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block1902
Lot16.09
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,592
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
35%
Improvement Value:$241,400
65%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+4.4%
2024$11,042-0.2%
2023$11,064+0.5%
2022$11,005+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,592DeedBook 3533, Page 240Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 3177, Page 221

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 1939, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1989