Skip to content

25 Warner Rd

Newton, NJ 07860

Built 1987

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block2005
Lot26
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,499
Acreage6.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
38%
Improvement Value:$237,800
62%
Total Assessment$381,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,891+4.4%
2024$11,388-0.2%
2023$11,411+0.5%
2022$11,350+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,499DeedBook 3432, Page 811Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 1699, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1987