Skip to content

8 Puder Rd

Newton, NJ 07860

Built 1805

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block2003
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage1,800
Acreage3.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,300
54%
Improvement Value:$107,200
46%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,278+4.4%
2024$6,970-0.2%
2023$6,984+0.5%
2022$6,947+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1805