Skip to content

13 Dixon Rd

Newton, NJ 07860

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 1998

Property Information

Block2003
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionREPAIR SHOP
Dwellings---
ZoningAR-6
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
25%
Improvement Value:$212,200
75%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,796+4.4%
2024$8,424-0.2%
2023$8,441+0.5%
2022$8,395+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890