Skip to content

526 Rt 94

Newton, NJ 07860

Built 1815

Last Sale Price
$210,050
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block2005
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage1,744
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
41%
Improvement Value:$130,000
59%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+4.4%
2024$6,522-0.2%
2023$6,535+0.5%
2022$6,500+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$210,050
DeedBook 2881, Page 209

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2545, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1815