Skip to content

189 Fredon-Marksboro Rd

Newton, NJ 07860

Built 2003

Last Sale Price
$502,500
Last Sale Date
May 16, 2014

Property Information

Block2203
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2AG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage4,312
Acreage9.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,100
32%
Improvement Value:$366,300
68%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,720+4.4%
2024$16,012-0.2%
2023$16,044+0.5%
2022$15,958+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$502,500

From:

To:

Sq Ft4,312DeedBook 3339, Page 590Recorded7/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2500, Page 261

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 2387, Page 195