Skip to content

1 Duke Of Gloucester St

Newton, NJ 07860

Built 1986

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block2103
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2BG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,698
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
26%
Improvement Value:$329,300
74%
Total Assessment$442,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,780+4.4%
2024$13,197-0.2%
2023$13,223+0.5%
2022$13,152+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 2325, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1986