Skip to content

3 Hill Terr

Newton, NJ 07860

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2004

Property Information

Block604
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,878
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
35%
Improvement Value:$245,900
65%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,873+4.4%
2024$11,370-0.2%
2023$11,393+0.5%
2022$11,332+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1916, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1976