Skip to content

31 Running Hills Dr

Newton, NJ 07860

Built 1997

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block805
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage3,415
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,800
24%
Improvement Value:$381,200
76%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,679+4.4%
2024$15,015-0.2%
2023$15,045+0.5%
2022$14,964+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,415DeedBook 3482, Page 36Recorded6/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2102, Page 204