Skip to content

182 Decker Pond Rd

Andover, NJ 07821

Built 1980

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityGreen Twp
Tax Map PageTM12

Building Details

Building Class17
Description1SF-Y-ATG
Dwellings1
Zoning0004
Sq Footage1,720
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,400
50%
Improvement Value:$286,000
50%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,984+0.7%
2024$12,890+6.5%
2023$12,103+2.5%
2022$11,809+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 2842, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1980