Skip to content

6 Orchard St

Newton, NJ 07860

Built 1933

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 18, 2017

Property Information

Block1706
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S F O
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
62%
Improvement Value:$68,300
38%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,998+5.6%
2024$5,680+5.5%
2023$5,386+0.4%
2022$5,366+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From: KALINGER, STEPHEN R & JEAN M

To: SNOOK, CHRISTOPHER

Sq Ft1,240DeedBook 3427, Page 102Recorded5/10/2017

Property Built

Built

Year Built: 1933