Skip to content

3 Sleepy Hollow Rd

Newton, NJ 07860

Built 1983

Last Sale Date
Jul 1, 1986

Property Information

Block2701
Lot31
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,550
Acreage6.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
45%
Improvement Value:$167,900
55%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,178+5.6%
2024$9,638+5.5%
2023$9,138+0.4%
2022$9,104+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1360, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1983