Skip to content

84 Hampton Hse Rd Rt 206

Newton, NJ 07860

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Jul 10, 2003

Property Information

Block3603
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionSUBARU WORLD
Dwellings---
ZoningHCMF
Sq Footage16,132
Acreage2.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,900
35%
Improvement Value:$1,122,900
65%
Total Assessment$1,733,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,874+5.6%
2024$54,805+5.5%
2023$51,962+0.4%
2022$51,771+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1990